Izabela Stefańska to autorka metody i marki, jaką jest sensoplastyka. Dodatkowo pod tą samą nazwą kryją się nowoczesne zajęcia nadające się idealnie nie tylko dla dzieci w każdym wieku, ale także osób starszych. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co daje sensoplastyka oraz jak w domowym zaciszy przygotować dziecku podobne zajęcia.
Co daje sensoplastyka?
Prawidłowy rozwój i wychowanie potomstwa nie należy do prostych rzeczy. Rodzice każdego dnia muszą liczyć się z wieloma trudnościami, które będzie trzeba rozwiązać. Aby w pełni dbać o swoje dziecko, warto posyłać je lub wykonywać samodzielnie w domu ćwiczenia wpływające pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Jednym z takich zajęć jest sensoplastyka angażująca wszystkie zmysły malucha, czyli smak, dotyk, węch, słuch oraz wzrok. Są więc one jednocześnie ciekawe, kreatywne i atrakcyjne, a także wpływają na rozwój dziecka, odpowiednio je stymulując.
Sensoplastyka ma na celu wspieranie wszystkich procesów dziecka. Pomaga w lepszym radzeniu dobie z emocjami, uczy współpracy w grupie oraz porozumiewania się z innymi, w sposób prosty i rzeczowy. Aby to wszystko osiągnąć, potrzebna jest specjalnie przygotowana przestrzeń wspomagająca proces twórczy. Na zajęciach wykorzystuje się także techniki coachingowe oraz produkty spożywcze, które są bezpieczne dla zdrowia i życia małych podopiecznych.
Izabela Stefańska, twórczyni sensoplastyki bardzo chętnie edukuje rodziców oraz nauczycieli i wychowawców pracujących z dziećmi poprzez organizowanie specjalnych szkoleń. Dzięki temu w Polsce powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można zapisać swoją pociechę na profesjonalne zajęcia prowadzone przez przeszkolone osoby. Oczywiście sensoplastykę można wykonać również w domowym zacisze. Jest to jednak tylko namiastka tego, co dają profesjonalne ćwiczenia.
Sensoplastyka – czas poznać jej cele
Celów, które z założenia chce osiągnąć sensoplastyka, jest bardzo wiele, ponieważ czerpie ona z wielu płaszczyzn, działają w szerokim zakresie. Zajęcia mają bardzo wiele zalet i wpływają na:
- optymalizację ruchową,
- pobudzaniu i rozwoju wszystkich zmysłów,
- pomoc w rozwoju mowy,
- wspieranie budowania świadomości własnego ciała oraz przestrzeni otaczającej dziecko.
Sensoplastyka wpływa również na takie aspekty jak:
- budowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem,
- wzmacnianie wiary we własne umiejętności i możliwości,
- rozwój kreatywności oraz pomysłowości,
- wspieranie wszelkich działań,
- uwolnienie ekspresji twórczej,
- nauka współpracy w grupie, w celu osiągnięcia celu,
- kształtowanie elastycznego podejścia do każdego aspekty własnego życia,
- budowanie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.
Sensoplastyka dla niemowląt
Nie każdy pewnie wie, ale sensoplastyka jest przeznaczona także dla niemowląt. Oczywiście w tym przypadku trudno mówić o twórczym działaniu, ale poprzez zabawę maluch ma możliwość rozwinąć swoje zmysły. Zajęcia wpływają także pozytywnie na rozwój fizyczny i ruchowy.
W trakcie ćwiczeń sensoplastycznych małe dziecko ma do czynienia z wieloma bodźcami, na które może reagować w naturalny sposób. Kontakt z przedmiotami, które ładnie pachną, mają różny smak, a dodatkowo dają wrażenia słuchowe i dotykowe stanowi idealny punkt, by sprawdzić, czy maluch nie cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej. W takim wypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który wykona badania i podejmie dalsze kroki.