Kąpiel dziecka nie zawsze musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem lub nudnym zajęciem. W trakcie pielęgnowania swojej pociechy, podaj swojemu maluszkowi pojemnik z ciepłą wodą, aby mogło pobawić się przez chwilę lub dołącz do niego i bawcie się razem. Wsyp do wanny różne przedmioty i obserwuj, które pierwsze osiądą na dnie, a które będą unosić się na jej powierzchni.
Wodne figle
Przykład zabawy sensorycznej. Podaj maluszkowi do zabawy miskę wypełnioną po brzegi wodą. Możesz także dołączyć i razem z nim pobawić się w trakcie kąpieli w wannie. Powkładaj do miski przedmioty znalezione pod ręką i obserwuj, jakie zatoną, a które nie. Wybierz rzeczy znajdujące się wokół swojej osi. Może to być plastikowa kaczka, drewniany statek lub puste opakowanie po szamponie.
Pogrupuj zabawki swojego dziecka
Umieść przed swoją pociechą wiele pustych organizerów, które posłużą segregacji wszystkich zabawek. Grupowanie ma polegać na rozdzieleniu rzeczy dziecka zależnie od ich rodzaju, koloru i faktury. Do pierwszego pojemnika wrzuć tylko pluszaki, do kolejnego obok samochodziki, a do następnego żołnierzyki. Jeśli przejdziecie przez ten poziom, to podnieść poprzeczkę i porozdzielaj pluszaki na kotki, pieski i niedźwiadki.
Rozrywka w kuchni
Umieść przed maluchem na stole różne kategorie produktów spożywczych. Może to być np. makaron, ryż, fasola, płatki owsiane. Dziecko powinno wziąć do ręki poszczególne przedmioty, badać je w rękach, przekładać do pojemników lub talerzy. Jest to świetna okazja na rozrywkę. Daje możliwość poznania przedmiotów i różnic, jakie występują pomiędzy poszczególnymi produktami. Będzie stymulować jego rozwój motoryczny. Nie pozostawiaj dziecka zdanego na siebie samego. Nie dopuść do sytuacji, aby wzięło przedmioty do swoich ust. Połóż pod krzesłem, na którym siedzi dziecko duży koc, ręcznik lub folię. Z pewnością część produktów wyląduje na podłogę.
Naśladujcie się siebie nawzajem
Wyłóż przed swoją pociechą pewne zdjęcia lub wizerunki, na których umieszczono zwierzęta. Spróbujcie je wspólnie naśladować poprzez wydawanie odgłosów lub charakterystycznych tonów. Poproś swoje dziecko, aby pokazało, jaki dźwięk wydaje konkretne zwierzę.
Doświadczenie z chodzeniem
Rozmieść na podłodze produkty o różnej formie i spróbuj zachęcić swoje dziecko, żeby po nich przeszło. Jeśli pociecha jeszcze nie jest w stanie sama chodzić, to możesz mu pomóc przejść przez ten tor przeszkód. Może także spróbować raczkowania po tych przedmiotach. Mogą to być różne materiały jak np. jeans, zamsz, ręcznik frotte, szorstkie gąbki do mycia naczyń, książki, worki na śmieci.
Włączcie odbiornik radiowy
Posłuchaj ze swoim dzieckiem dowolnej stacji radiowej. Porozmawiaj z nim o tym, co aktualnie jest puszczane w radiu. Np. „Teraz mówi Pani”, „Teraz jest zapowiadana pogoda”. Eksperymentujecie z dźwiękami na różne sposoby. Raz słuchajcie szybkiej, a raz wolniej, potem głośniej i ciszej. Staraj się przerywać zabawę momentami ciszy. Zatańczcie w rytm muzyki.
Odgrywanie scenek jak w domu
Odtwórz swojemu maluszkowi domek i wybuduj go z koców i poduszek. Nakłoń je, aby zaczęło się chować. W ten sposób można bawić w chowanego, mówiąc przy tym „A kuku”, albo zjeść wspólnie posiłek pod dachem wykonanym z narzuty.
Torba na zabawki
Umieść do bawełnianej torby kilka ulubionych zabawek swojego maluszka. Postaraj się wybrać zabawki o różnym kształcie. Włóż pluszowego misia, mały samochodzik, drewniane klocki. Spróbuj zachęcić dziecko do włożenia tam rączki i wyciągnięcia przedmiotu wskazanego przez Ciebie.
Pobawcie się w rzucanie przedmiotów
Usiądźcie naprzeciwko siebie. Zacznijcie rzucać do siebie różne przedmioty niewielkich gabarytów o lekkiej wadze. Może to być np. balonik, chusteczka do nosa. Z czasem włącz inne większe zabawki takie jak piłkę, dużą maskotkę czy lalki.
Poszukajcie wspólnie zabawek
Usiądź z dzieckiem na dywanie. Połóż przed nim jego ulubione zabawki. Następnie zakrywamy je chusteczką higieniczną i czekaj na reakcję swojej pociechy. Zacznij z nim szukać zagubionego przedmiotu. Jeśli odnajdzie, to powiedz na głos z radością „Znaleziony!” lub pozwól, aby samodzielnie ją odnalazło.
Podziwiam autora za zdolność do ukazywania złożonych kwestii w sposób przystępny, tworząc teksty, które są jak mosty nad przepaściami wiedzy, prowadzące czytelnika w bezpieczne miejsce z pełnym zrozumieniem tematu.
Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.